Vysokotlaký vodní paprsek

Dělení materiálu vysokotlakým vodním paprskem

  • řezání 2D/3D bez funkce (ProgressJet)
  • řezání 2D s funkcí (ProgressJet) - vyrovnání úkosu řezané hrany
  • výhodou oproti laseru je možnost řezat i silné materiály až do tloušťky 180mm
  • další výhodou je, že nevzníká tepelně ovlivněná zóna v místě řezu
  • možnost řezat jakékoli materiály(sklo, plast, kovy, mramor, dural apod..)
  • několik kvalit povrchu řezu

Řezání vodním paprskem je z principu jednoduché, ale technologicky velmi složité. Základem této technologie je vysokotlaké čerpadlo, které v našem případě dokáže vyvinout tlak 4130 barů, díky tak vysokému tlaku a speciální konstrukci všech dílů a vysoce jakostních materiálů je výsledný paprsek teméř čtyřikrát rychlejší než rychlost zvuku.

Řezání touto technologií se dělí na dvě základní skupiny a to sice řezání čistou vodou a řezání abrazivním vodním paprskem Každá z těchto technologií má své výhody pro jiné typy materiálů.

Řezání čistou vodou

V tomto případě není použito abrasivo, ale pouze paprsek čisté vody, který díky speciální diamantové trysce má v průměru 0,15mm a proto je tato technologie vhodná k řezání měkkých nemetalických materiálu jako jsou například mdf-desky, molitan, polystyren apod..

Řezání absrasivním vodním paprskem

Zde je pro řezání použito abrasivo, které je podtlakem přiváděno nad abrasivní trysku, kde se dostává do vodního paprsku to umožňuje řezat metalické materiály, mramor, slitiny jako dural a podobně v několika kvalitách řezu i v tloušťkách vysoko nad 100mm.

Výhody a nevýhody jednotlivých typů řezání

Copyright © 2012 AMB, s.r.o.